خلاصه ای از دستگاه های پرتو درمانی گامانایف و سایبرنایف


خلاصه ای از دستگاه های پرتو درمانی گامانایف و سایبرنایف
انتشار: جمعه, 03 دی 95
بروزرسانی:شنبه, 22 خرداد 0
قیمت: 8,000 8,000 تومان
تعداد مشاهده: 1118
تعداد نظرات:0
تعداد خریدها: 0
لینک کوتاه:


خلاصه ای از دستگاه های پرتو درمانی گامانایف و سایبرنایف 

مربوط به درس مباحث ویژه در پرتو شناسی

استاد:اقای ازاد بخت

تعداد صفحات:32

سرطان، یکی از مشکلات بشر است که انسانها در طی سالیان دراز با استفاده از همه حوزههای مختلف دانش و فناوری -ونه فقط پزشکی- سعی کردهاند به تدریج شناخت خود را از آن بیشتر کنند، تا درمانهایی برای آن پیدا کنند و اگر در مورد برخی از انواع آنها، درمانها، علاج قطعی نبودهاند، دستکم بر طول عمر و یا کیفیت زندگی بیماران در روزها و ماهها و سالهای باقیمانده عمر بیفزایند.

در مواجهه با سرطان، غالبا بعد از نمونهبرداری از توده و انجام آزمایشات آسیبشناسی، بر اساس مرحله سرطان، راهبردهای مختلفی در درمان پیش گرفته میشود. در مواردی که سیر تهاجمی ندارند یا به اعضای اطراف دستاندازی نکردهاند، برداشتن کل توده با حاشیه مناسب، گاه اصلیترین شکل درمان است. ولی در بعضی از موارد هم شیمیدرمانی یا پرتودرمانی به عنوان درمان مکمل یا تنها درمان، پیشنهاد میشوند. 

پرتودرمانی یکی از درمانهای سرطان است که در آن با تابانیدن اشعه بر توده سرطانی، سلولهای سرطانی کشته میشوند. پرتودرمانی با اهداف و شیوههای متنوع و متفاوتی، انجام میشود. انجام پرتودرمانی نیاز به امکانات و محاسبات دقیق دارد، باید دقیقا محاسبه شود که چه میزان اشعه به بدن تابانیده شود، این میزان اشعه باید دقیقا بر هدف متمرکز شود .از آنجا که تودهای که اشعه میگیرد در عمق بدن قرار دارد، باید اشعه طوری تابانیده شود که اعضای سر راه تحت تأثیر قرار نگیرند به همین منظور گاهی اشعه کل مورد نیاز را محسابه میکنند و از چند مسیر اشعه را به بدن میتابانند، طوری که نهایتا میزان کلی پرتو دریافتی برای کشتن سلولهای سرطانی کافی باشد، اما از آنجا که اشعه به چند باریکه تقسیم شده و از چند زاویه به بدن تابانیده شده، اعضای سر راه آسیب نمیبینند

پرتودرمانی


پرتودرمانی یا رادیوتراپی (به فرانسوی ): Radiothérapieیکی از مهمترین شاخههای فیزیک پزشکی است. پرتودرمانی به درمان بیماری با استفاده از پرتوهای نافذ مانند پرتوهای ایکس و آلفا و بتا و گاما که یا از دستگاه تابیده میشوند یا از داروهای حاوی مواد نشاندارشده ساطع میشوند گویند.
پرتو درمانی استفاده از پرتوهای یونساز برای ازبین بردن یا کوچک کردن بافتهای سرطانی است. در این روش در اثر آسیب ، DNAسلولهای ناحیه درمان (بافت هدف) تخریب و ادامه رشد و تقسیم غیر ممکن میشود. گرچه پرتو علاوه بر سلولهای سرطانی به سلولهای سالم نیز آسیب میرساند ولی اکثر سلولهای سالم بهبودی خود را دوباره بدست میآورند. هدف از پرتو درمانی از بین بردن حداکثر سلولهای سرطانی با حداقل آسیب به بافتهای سالم است. کاربرد اصلی پرتو درمانی در معالجه و یا تقلیل امراض سرطانی میباشد .
دیگر کاربردهای پرتودرمانی: از بین بردن سلولهای سرطانی و ضایعات ارگانهای مختلف، بازتوانی و بهبود اعضای بدن بیمار (همچون کبد کلیه پروستات،) پیشگیری گسترش ضایعات اعضا و کاهش علائم بیماری (همانند درد.)
دستگاهها و ابزارهای مختلف و گوناگونی برای درمان و توانبخشی بیمار توسط مهندسان پزشک ساخته و در اختیار پزشکان قرار گرفتهاست. یکی از این دستگاههای مهم و پرکاربرد رادیوتراپی و یا پرتودرمانی میباشد. به بیانی دیگر پرتودرمانی، استفاده از اشعه پر انرژی (معمولاً اشعه ) Xبه منظور از بین بردن سلولهای سرطانی و ضایعات ارگانهای مختلف میباشد. به طور کلی رادیوتراپی را به  ۳قسمت رادیوتراپی خارجی، رادیوتراپی داخلی (براکی تراپی) و رادیوتراپی سیستمیک تقسیم میکنند. سلولهای سرطانی در مقایسه با سلولهای سالم به رادیو تراپی حساسیت بیشتری نشان میدهند و در نتیجه تعداد بیشتری از آنها از بین خواهند رفت البته رادیو تراپی بر سلولهای سالم ناحیه درمان نیز تاثیر میگذارد اما آنها بر خلاف سلولهای سرطانی معمولاً بهبود یافته یا به سرعت خود را ترمیم میکنند. رادیوتراپی همچنان برای پیشگیری گسترش ضایعات اعضا و برای کاهش علائم بیماری (همانند درد) نیز به کار برده میشود. اصولاً در این دستگاهها برای شناسایی و مکان یابی تومور و بافت مورد نظر برای دریافت پرتو از انواع مختلف پرتونگاری استفاده میگردد که شاید بتوان مرسوم ترین آنها را پرتونگاری مقطعی تخمینی) ، (CTتصاویر رزونانس مغناطیسی ) (MRIو اخیراً پرتونگاری مقطعی نشر پوزیترون )(PETمعرفی نمود. حال پس از شناسایی موقعیت بافت مورد نظر بایستی مرحله شبیه سازی را شروع نمود که بر اساس آن آناتومی بیمار برنامه ریزی میشود. استفاده از پرتو در درمان سرطان یک فرایند پیچیدهاست که در بر گیرنده متخصصان آموزش دیده و تعداد زیادی از عوامل به هم پیوستهاست. متخصصین رادیوتراپی انکولوژی، متخصصین فیزیک پزشکی، دزیمتریست و متخصصین رادیوتراپی سالها دنبال لوازم و ابزار که به این فرایند، بخصوص در موقعیت یابی تومور، برنامه درمانی، اجرای درمان، و تحقیق کمک کنند، میگشتند. دقت در رادیوتراپی بسیار مهم است زیرا نتایج بالینی و تجربی نشان میدهند که کنترل تومور و پاسخ نرمال بافت میتواند یک عامل مهم درمقدار (دز) پرتو افشانی باشد و بنابراین، تغییرات کوچک در دز درمانی میتواند منجر به نتایج بزرگی در پاسخ تومور و یا بافت نرمال شود. به علاوه، دزهای تجویز شده درمانی تومور معمولاً الزاماً به دزی که برای بافت نرمال قابل تحمل است نزدیک است .بنابراین برای درمان بهینه، دز پرتوافشانی باید با دقت بسیار بالا انجام شود. یک میزان ± ٪۵توسط کمیسیون بینالمللی سنجش و واحدهای پرتو افشانی )(ICRU پیشنهاد شدهاست. نزدیک دو سوم از بیماران سرطانی در جریان مداوای خود از پرتودرمانی استفاده میکنند. در سال  ،۴۰۰۲این تعداد در آمریکا به  ۱میلیون نفر رسید .در این میان، سرطان پروستات، سرطان ریه، و سرطان سینه ٪۵۵ معضلات را تشکیل میدادند

دانلود این مقاله
  برچسب ها :    

مقالات مرتبط با این مقاله  جعبه دانلود

بهترین مقالات


محدودیت در دسترسی

برای مشاهده کامل این قسمت وارد سایت شوید

ورود عضویت

  شبکه های اجتماعی

در شبکه اجتماعی اینستاگرام هر روز تخفیف داریم. آکادمی پرتویار در اینستاگرام دنبال کنید تا در جریان این تخفیف ها قرار بگیرید

گروه تلگرامی مونت کارلو با بیش از 400 عضو مخصوص پاسخ به سوالات شما عزیزان است

از طریق واتس آپ با ما در تماس باشید

میخوای کد نویسی را حرفه ای یاد بگیری ؟ کلیک کن!

  جستجو

تلفن تماس

برای مشاوره- درخواست کارگاه و ... با شماره 09372846654 تماس بگیرید

  پنل کاربری

ورود عضویت

سیستم مدیریت درمان پرتویار

یک سیستم قوی و جامع برای مدیریت فرآیند های درمان در

  • مدیریت بیماران
  • مدیریت کاربران و پرسنل
  • سیستم گزارش گیری
  • ایجاد صورتحساب بیماران
بیشتر بخوانید

  دسته بندی


سیستم مدیریت پروژه پرتویار

یک سیستم قوی برای مدیریت کارها و برنامه های شخصی و سازمانی

دارای قابلیت تعریف پروژه، کار، مدیریت اشخاص، مدیریت درآمد ها

بیشتر بخوانید