دانلود کد mcnp شبیه سازی رادیوگرافی نوترونی


https://partoyar.com/uploads/media/وبلاگ- مقالات آموزشی mcnp
انتشار: چهارشنبه, 05 خرداد 0
بروزرسانی:دوشنبه, 24 خرداد 0
قیمت: 50,000 50,000 تومان
تعداد مشاهده: 152
تعداد نظرات:1
تعداد خریدها: 0
لینک کوتاه:
  دسته بندی:     کد مونت کارلو MCNP   


 رادیوگرافی نوترونی به عنوان یک روش غیر مخرب شناخته شده ابزار مناسبی جهت شناسایی مواد است. یکی از مباحث مهم در بحث رادیوگرافی  انتخاب هندسه مناسب جهت کولیماتور می باشد. هندسه انتخاب شده باید بگونه ای باشد که طیف خروجی آن تک انرژی بوده و موازی باشد در این مطالعه هندسه استوانه ای و مخروطی با استفاده از تابع PSF برای یک نقص نقطه ای مقایسه شده است.

رادیو گرافی نوترون(Neutron radiography (NR)) از زمان اولین راکتور تحقیقاتی در سال 1950 شروع شد و در زمینه های مختلف استفاده شده است. با توجه به افزایش شار نوترون در راکتورهای تحقیقاتی و همچنین افزایش چشمه های نوترونی روش NR به عنوان یک روش شناخته شده پذیرفته شده است(1).   که اهمیت آن در علوم و صنعت بویژه به عنوان یک روش غیر مخرب در حال افزایش است.(2) این تکنیک به صورت معمول در کاربردهای امنیتی مطالعات مهندسی، زمین شناسی، پزشکی، و تحقیقات بیولوژیکی استفاده می¬شود. (3-6) یک سیستم رادیوگرافی نوترون اساسا تشکیل شده از 3 مولفه می باشد؛ 

شکل  1) مؤلفه های مختلف یک سیستم رادیوگرافی

چشمه نوترون، کولیماتور که نوتورن را به هدف برخورد می دهد و آشکارساز قرار گرفته شده در پشت سر جسم (شکل 1) بستگی به انرژی نوترون استفاده شده روش رادیوگرافی به دو بخش رادیوگرافی با نوترون سریع و رادیوگرافی با نوترون کند تبدیل میشود. هرچند میزان نفوذ ذرات در رادیوگرافی تند بیشتر است اما کیفیت تصویر بدست آمده  در رادیوگرافی کند بیشتر خواهد بود. در این پژوهش به ارزیابی کولیماتور مخروطی و استوانه ای برای رادیوگرافی کند با استفاده از شبیه سازی MCNP براساس تابع PSF پرداخته شده است.

 روش کار

محاسبات و مدل سازی با استفاده از شبیه سازی کد مونت کارلو MCNPX ابزار قدرتمندی در مطالعه کاربردهای متفاوت در ردیابی پرتوهای گاما، نوترون و الکترون در مواد، در هندسه سه بعدی می باشد.  امروزه با ظهور قابلیت محاسبات رادیوگرافی با نسخه MCNPX میتوان تصاویر رادیوگرافی را بدست آورد(7, 8). تکنیک رادیوگرافی MCNPX براساس تکنیک آشکارساز نقطه ای می باشد که در آن آرایشی از آشکارسازهای نقطه ای، نقش فیلم عمل می¬کنند. این آشکارسازها آنقدر به همدیگر نزدیک هستند که می¬توانند تشکیل تصویر بدهند. هر آشکارساز نقطه ای نقش یک المان از تصویر بازی می¬کند. با توجه به اینکه کاربر قابلیت جدا کردن مؤلفه های مختلف نوترونهای پراکننده، نوترونهای مستقیم و هر دو نوع تابش را دارد، تالی رادیوگرافی یک ابزار قوی برای مدلسازی رادیوگرافی تبدیل شده است. داده های خروجی در راديوگرافی باید پردازش شوند تا به خروجی مناسب تبدیل گردد(7-9). 

 

شکل  2) شکل تابع پخش نقطه ای

تابع پخش نقطه ای PSF (شکل 2) توصیفگر چگالی شمارش فوتون ها را در سطح آشکارساز از یک عیب نقطه ای در جسم می باشد.(10). فرآیند شکل گیری تصویر رادیوگرافی می¬تواند برحسب تابع PSF در فضای مشخصی از فضا شرح داده شده شود. هرچه شکل تابع PSF دارای پهنای کوچکتر و ارتفاع بزرگتر باشد همپوشانی نقص¬های مجاور کمتر صورت می¬گیرد و میتوان نقص¬ها را با دقت بیشتری شناسایی کرد. 

 

 

دانلود این مقاله

  جعبه دانلود

  •   دانلود برنامه mcnp شبیه سازی رادیوگرافی نوترونی در mcnp[خرید/دانلود ]
بهترین مقالات


محدودیت در دسترسی

برای مشاهده کامل این قسمت وارد سایت شوید

ورود عضویت

  شبکه های اجتماعی

در شبکه اجتماعی اینستاگرام هر روز تخفیف داریم. آکادمی پرتویار در اینستاگرام دنبال کنید تا در جریان این تخفیف ها قرار بگیرید

گروه تلگرامی مونت کارلو با بیش از 400 عضو مخصوص پاسخ به سوالات شما عزیزان است

از طریق واتس آپ با ما در تماس باشید

میخوای کد نویسی را حرفه ای یاد بگیری ؟ کلیک کن!

  جستجو

تلفن تماس

برای مشاوره- درخواست کارگاه و ... با شماره 09372846654 تماس بگیرید

  پنل کاربری

ورود عضویت

سیستم مدیریت درمان پرتویار

یک سیستم قوی و جامع برای مدیریت فرآیند های درمان در

  • مدیریت بیماران
  • مدیریت کاربران و پرسنل
  • سیستم گزارش گیری
  • ایجاد صورتحساب بیماران
بیشتر بخوانید

  دسته بندی


سیستم مدیریت پروژه پرتویار

یک سیستم قوی برای مدیریت کارها و برنامه های شخصی و سازمانی

دارای قابلیت تعریف پروژه، کار، مدیریت اشخاص، مدیریت درآمد ها

بیشتر بخوانید