دانلود کتاب الکترومغناطیس نایفه نسخه فارسی و انگلیسی


دانلود کتاب الکترومغناطیس نایفه نسخه فارسی و انگلیسی
انتشار: یکشنبه, 21 خرداد 96
بروزرسانی:پنجشنبه, 13 آذر 99
قیمت: 4000 4000 تومان
تعداد مشاهده: 300
تعداد نظرات:0
لینک کوتاه:


پیشگفتار

این کتاب بر پایه یادداشتهای درسی کلاسهای الکتریسیته و مغناطیس و میدانهای الکترومغناطیسی که در طول سالها آماده و تدریس شده اند بنا شده است. این کتاب درسی برای یک دوره دو ترمی برای دانشجویان فیزیک تدوین شده است اما با حذف گزینشی بعضی از مطالب آن می توان آن را به خوبی در یک ترم تدریس کرد. به درسهایی که فراتر از فیزیک عمومی سال اول است نیازی نیست، به طوری که از این کتاب میتوان برای طیف گسترده ای از دانشجویان علوم و  مهندسی استفاده کرد.

با توجه به گفته های دانشجویان و مربیان که از این یادداشتهای درسی استفاده میکنند، در پاسخ به نگرانی دانشجویان که معمولا در ارتباط با درس الکترومغناطیس ابراز می دارند که من واقعا نظریه را می فهمم اما نمی توانم مسائل را حل کنم، تصمیم گرفتیم حدود ۳۰۰ مثال با پیچیدگیهای مختلف ارائه دهیم، که ضمن حل آنها روشهای مختلف در ارتباط با مباحث کتاب شرح داده شده است. این مثالها به دانشجو می آموزد که چگونه فرمولبندی را روی حالتهای پیچیده تر و مسائل عملی به کار برد. از این رو دانشجو برای حل مسائل اعتماد به نفس بیشتری پیدا میکند.
یک جنبه مهم این کتاب که آن را از کتابهای موجود در همین سطح متمایز می کند فصل مربوط به جبر برداری است. اگر چه باید دانشجویان تا اندازهای هندسه تحلیلی و آنالیز برداری را بدانند امابسیاری از آنها با ریاضی و دستگاههای مختصات، هندسه تحلیلی، و روابط برداری، آنالیز و حساب دیفرانسیل و انتگرال آشنا نیستند. این فصل را طوری نوشته ایم که مرجعی برای این اطلاعات به حساب می آید.
فصل مربوط به نظریه میکروسکوپی مغناطیس، توجیه هایزنبرگ از فرومغناطیس را، که بر پایه برهمکنشهای اسپین-اسپین است با استفاده از مشابه های کلاسیک ساده و قابل فهم ارائه میدهد. در کتابهای موجود فقط توجیه پدیده شناسی و بیان می شود. از این رو، با این فصل، این کتاب تنها کتابی در این سطح می شود که پدیده ها را روزآمد بیان میکند. در این روش دانشجو نیازی به دانستن مکانیک کوانتومی ندارد زیرا از تمثیل کلاسیک اسپین استفاده شده است.
کاربردهایی را که در آنها دوقطبیهای مکانیک کوانتومی گسسته در میدانهای الکتریکی با مغناطیسی خارجی دخيل اند ارائه می دهیم.
این نتایج را با حالتهایی که شامل دوقطبیهای کلاسیکی هستند، مقایسه میکنیم. در این مثالها نیز نیازی به دانستن مکانیک کوانتومی نیست.  در فصلهای ۴، ۷، و ۹، استفاده از روش تصویری برای حل مسائل دی الکتریک، جریان و مغناطیس را بیان می کنیم. این عناوین در کتابهای موجود در این سطح بیان نشده اند. همچنین، مدارهای مغناطیسی در مقایسه با مدارهای الکتریکی ارائه می شوند و از آنها برای طراحی دستگاههای الکترومغناطیسی یا دستگاههای مغناطیسی دائم استفاده می شود. از روشهای بسیار مفید ضرایب پتانسیل و ظرفیت به صورت گسترده تر از آنچه در حل مسائل الكتروستاتیکی معمول است استفاده می کنیم. به علاوه، روش متناظر ضرایب مقاومت را معرفی و از آن برای حل مسائل جریان استفاده میکنیم. این روشهای خاص را می توان بدون از دست دادن پیوستگی حذف کرد (از این رو این عناوین را برای تشخیص سریع با ستاره مشخص کرده ایم). مفهوم پتانسیل نردهای مغناطیسی (قطب مغناطیسی) کاملا شبیه به مفهوم پتانسیل الکتروستاتیکی (بار الکتریکی) معرفی می شود. با ذکر چند مثال آنها را با مفهوم پتانسیل برداری مقایسه کرده ایم. 

به شرایط مرزی روی میدانهای الکترومغناطیسی، پتانسیل تردهای الکتریکی و مغناطیسی، و پتانسیل مغناطیسی برداری توجه خاصی میکنیم.

غالبا برای نشان دادن شرایط مرزی مختلف و ارتباط بین آنها، کاربردهای مناسب با روشهای گوناگون ارائه شده اند. تمام مطالب مربوط به تابش در یک فصل یعنی فصل ۱۵ آمده است. با این کار می توانیم روشهای تحلیلی گوناگون را مقایسه کنیم و به هم ربط دهیم که به بررسی هماهنگ موضوع می انجامد.

تمرینهای پایان هر فصل برای آموزش بیشتر دانشجویان انتخاب شده اند. مسائل به دو گروه تقسیم می شوند. گروه اول گسترش مثالها در هر فصل هستند. به این ترتیب دانشجو از قبل یک پیش زمینه برای حل این مسائل و شانسی برای حل کامل آنها دارد. گروه مسائل پیچیده تر هستند و به منظور درک عمیقتر دانشجو از مطالب دوم طراحی شده اند. 

این کتاب را می توان در یک ترم برای دانشجویان سال دوم با انتخاب یک زیر مجموعه از فصلهایی که بر روی معادلات ماکسول و مفهوم آنها تأکید دارد نیز استفاده کرد. به این منظور از این کتاب با حذف فصلهای ۱، ۵، ۷، ۱۰، ۱۱، ۱۳ (به استثنای معادله پیوستگی و قانون فاراده در فصلهای ۷ و ۱۱)، بدون از دست رفتن پیوستگی مطالب با موفقیت استفاده می شود. علاوه بر آن روشهای خاص زیر نیز برای این منظور حذف می شوند: مدارهای مغناطیسی، کاربرد روش تصویری بردی الکتریکها، جریان و مسائل مغناطیسی، روشهای ضرایب مقاومت و پتانسیل بخشهای ۱۷-۱ و ۱۷-۴ نیز حذف می شوند. این بخشها را در فهرست مطالب با ستاره علامت گذاری کرده ایم به طوری که به راحتی می توان آنها را تشخیص داد. 

مونیر نایفه - مورتون براسل

دانلود این مقاله

  جعبه دانلودمحدودیت در دسترسی

برای مشاهده کامل این قسمت وارد سایت شوید

ورود عضویت

  شبکه های اجتماعی

در شبکه اجتماعی اینستاگرام هر روز تخفیف داریم. آکادمی پرتویار در اینستاگرام دنبال کنید تا در جریان این تخفیف ها قرار بگیرید

گروه تلگرامی مونت کارلو با بیش از 400 عضو مخصوص پاسخ به سوالات شما عزیزان است

از طریق واتس آپ با ما در تماس باشید

میخوای کد نویسی را حرفه ای یاد بگیری ؟ کلیک کن!

  جستجو

تلفن تماس

برای مشاوره- درخواست کارگاه و ... با شماره 09372846654 تماس بگیرید

  پنل کاربری

ورود عضویت

سیستم مدیریت درمان پرتویار

یک سیستم قوی و جامع برای مدیریت فرآیند های درمان در

  • مدیریت بیماران
  • مدیریت کاربران و پرسنل
  • سیستم گزارش گیری
  • ایجاد صورتحساب بیماران
بیشتر بخوانید

  دسته بندی


سیستم مدیریت پروژه پرتویار

یک سیستم قوی برای مدیریت کارها و برنامه های شخصی و سازمانی

دارای قابلیت تعریف پروژه، کار، مدیریت اشخاص، مدیریت درآمد ها

بیشتر بخوانید