کد های تحلیل راکتور


https://partoyar.com/uploads/media/لوگو سایت پرتویار
انتشار: شنبه, 17 آبان 99
بروزرسانی:دوشنبه, 11 مرداد 0
بازدید: 504
تعداد نظرات:0
لینک کوتاه:
  دسته بندی:     محاسبات هسته ای   


کمیسیون تنظیم مقررات هسته ای ایالات متحده (NRC) از کدهای رایانه ای برای مدلسازی و ارزیابی رفتار سوخت ، سینتیک راکتور ، شرایط هیدرولیکی حرارتی ، پیشرفت شدید حادثه ، دوز وابسته به زمان برای حوادث مبتنی بر طراحی ، آمادگی و واکنش اضطراری ، اثرات سلامتی ، انتقال رادیونوکلئید استفاده می کند. ، و عملکرد مواد در طی شرایط مختلف تصادف عملیاتی و فرضی. نتایج حاصل از استفاده از کدها از تصمیم گیری برای فعالیتهای مبتنی بر ریسک ، بررسی کدهای مجوزها و عملکرد محاسبات حسابرسی و حل سایر مسائل فنی پشتیبانی می کند. توسعه کد به سمت بهبود واقع گرایی و قابلیت اطمینان نتایج کد و سهولت استفاده از کدها است.

 

کد های ارزیابی احتمالی خطرات

این کد ها برای ارزیابی خطرات احتمالی راکتور مورد استفاده قرار میگیرند.

کد SAPHIRE 

این کد برای ارزیابی خطر مورد استفاده قرار میگرد.

SAPHIRE: Systems Analysis Programs for Hands-on Integrated Reliability (SAPHIRE) 

کد riskspectrum

برای ارزیابی PSA استفاده می شود

 

 

کد های رفتار سوخت

از کد رفتار سوخت برای ارزیابی رفتار سوخت در شرایط مختلف راکتور استفاده می شود:

کد FRAPCON

FRAPCON-3 یک کد رایانه ای است که برای تجزیه و تحلیل گذرا حالت پایدار و خفیف رفتار یک میله سوخت منفرد در شرایط عملیاتی راکتور تقریباً نرمال استفاده می شود.

کد FRAPTRAN 

FRAPTRAN یک کد رایانه ای است که برای تجزیه و تحلیل تصادف گذرا و مبتنی بر طراحی رفتار یک میله سوخت منفرد در شرایط عملکرد راکتور خارج از نرمال استفاده می شود.

 

کدهای سینتیک راکتور

از سینتیک راکتور برای بدست آوردن توزیع شار نوترون گذرا در راکتور استفاده می شود

کد PARCS

شبیه ساز هسته راکتور پیشرفته Purdue (PARCS) یک کد رایانه ای است که معادله انتشار نوترون دو گروه وابسته به زمان را در هندسه سه بعدی دکارتی با استفاده از روشهای گره ای حل می کند تا توزیع شار نوترون گذرا را بدست آورد. این کد ممکن است در تجزیه و تحلیل حوادث ناشی از واکنش در راکتورهای آب سبک که ممکن است اثرات مکانی در آنها مهم باشد ، استفاده شود. ممکن است در حالت مستقل اجرا شود یا با سایر کدهای حرارتی-هیدرولیکی NRC مانند RELAP5 همراه شود. (مطالعه کد PARCS)

کد های ترموهیدرولیک

محاسبات پیشرفته نقشی اساسی در طراحی ، صدور مجوز و بهره برداری از نیروگاه های هسته ای دارد. سیستم مدرن راکتور هسته ای در سطحی از پیچیدگی عمل می کند که به موجب آن استدلال های انسانی و مدل های نظری ساده به سادگی قادر به درک کامل واکنش سیستم به برخی اغتشاشات پیشنهادی نیستند ، و با این وجود ، نیاز ذاتی به دستیابی به چنین درکی وجود دارد. در حدود 30 سال گذشته ، تلاش مشترکی از سوی شرکتهای برق ، NRC و سازمانهای خارجی برای تولید ابزارهای پیشرفته محاسباتی برای شبیه سازی رفتار حرارتی - هیدرولیکی سیستم راکتور در طی سناریوهای گذرا واقعی و فرضی صورت گرفته است. به طور خاص ، کدهای هیدرولیک حرارتی برای تجزیه و تحلیل از دست دادن حوادث خنک کننده (LOCA) و گذراهای سیستم در راکتورهای هسته ای آب سبک استفاده می شود. درسهایی که از شبیه سازی های انجام شده با این ابزار گرفته شده است ، می توانند پایه و اساس تصمیمات مربوط به طراحی ، بهره برداری و ایمنی کارخانه را تشکیل دهند.

NRC و سایر کشورها در جامعه هسته ای بین المللی توافق کرده اند که اطلاعات فنی را در مورد مسائل ایمنی حرارتی - هیدرولیکی مربوط به راکتور و سیستم های نیروگاهی تبادل کنند.

طبق توافق نامه هایشان ، NRC آخرین نسخه های سیستم های حرارتی-هیدرولیکی خود را برای کمک به ارزیابی ایمنی نیروگاه های برنامه ریزی شده یا عملیاتی در کشورهای عضو ، آخرین نسخه های سیستم های حرارتی-هیدرولیکی خود را ارائه می دهد. برای کمک به اطمینان از بالاترین کیفیت این ابزارهای تجزیه و تحلیل ، شرکای بین المللی ارزیابی کدها را برای طیف گسترده ای از برنامه ها ، از جمله شناسایی بهبود کد و اصلاح خطا ، انجام می دهند.

کدهای حرارتی-هیدرولیکی ساخته شده توسط NRC شامل موارد زیر است:

کد TRACE

موتور محاسباتی پیشرفته TRAC / RELAP. یک کد هیدرولیکی حرارتی و مدرن طراحی شده برای تلفیق و گسترش قابلیت های 3 کد ایمنی قدیمی NRC - TRAC-P ، TRAC-B و RELAP. این سیستم قادر به تجزیه و تحلیل LOCA های شکست بزرگ / کوچک و گذرای سیستم در هر دو راکتور آب تحت فشار و جوش آب (PWR ها و BWR ها) است. این قابلیت برای مدل سازی پدیده های هیدرولیکی حرارتی در فضای تک بعدی (1-D) و سه بعدی (3-D) وجود دارد. این ابزار برجسته تجزیه و تحلیل حرارتی - هیدرولیکی NRC است.

کد SNAP

بسته تجزیه و تحلیل هسته ای نمادین یک رابط کاربر گرافیکی با قابلیت های پیش پردازنده و پردازنده پس از پردازنده است که به کاربران در توسعه عرشه های ورودی TRACE و RELAP5 و اجرای کدها کمک می کند.

کد RELAP5

he Reactor Excursion and Leak Analysis Program ابزاری برای تجزیه و تحلیل LOCA های کوچک شکسته و گذراهای سیستم در PWR یا BWR است. این توانایی مدل سازی پدیده های حرارتی - هیدرولیکی را در حجم های 1 بعدی دارد. در حالی که این کد هنوز در جامعه هسته ای از کاربرد گسترده ای برخوردار است ، با رشد استفاده از TRACE ، تعمیر و نگهداری فعال در چند سال آینده از بین می رود.

ابزارهای قدیمی که دیگر بصورت فعال پشتیبانی نمی شوند شامل کدهای حرارتی - هیدرولیکی زیر هستند:

کد TRAC-P

بزرگ تجزیه و تحلیل LOCA و سیستم تجزیه و تحلیل گذرا سیستم برای PWR ها. قابلیت مدل سازی پدیده های هیدرولیکی حرارتی در اجزای 1-D یا 3-D.

کد TRAC-B

شکست بزرگ و کوچک LOCA و سیستم تجزیه و تحلیل گذرا سیستم برای BWR ها. قابلیت مدل سازی پدیده های هیدرولیکی حرارتی در اجزای 1-D یا 3-D.

کد CONTAIN

 ابزار تجزیه و تحلیل گذرا برای PWR یا BWR. قابلیت مدل سازی پدیده های هیدرولیکی حرارتی (در چارچوب پارامترهای توده ای) برای طرح های مهار موجود.

کد های حوادث راکتور

برای مدل سازی پیشرفت حوادث در نیروگاه های هسته ای راکتور آب سبک از کد تصادفات شدید استفاده می شود:

کد MELCOR:

 یکپارچه کد تجزیه و تحلیل تصادفات شدید: مدلهای پارامتری سریع و سریع.

 

کد MACCS:

 کد سیستم کد نتیجه تصادف MELCOR (MACCS) کد NRC است که برای انجام ارزیابی نتیجه احتمالی خارج از سایت برای انتشارهای فرضی رادیونوکلیدها در خارج از سایت استفاده می شود. این کد حمل و نقل و پراکندگی جوی ، واکنش اضطراری و اقدامات محافظتی طولانی مدت ، مسیرهای قرار گرفتن در معرض ، اثرات سلامتی زودرس و طولانی مدت ، آلودگی زمین و هزینه های اقتصادی را مدل سازی می کند. MACCS توسط متقاضیان تمدید مجوز نیروگاه هسته ای ایالات متحده برای پشتیبانی از ارزیابی ویژه نیروگاه از گزینه های کاهش تصادف شدید (SAMA) به عنوان بخشی از گزارش زیست محیطی متقاضی برای تمدید پروانه استفاده می شود. MACCS همچنین در گزینه های طراحی کاهش تصادف شدید (SAMDA) و تجزیه و تحلیل پیامد حادثه شدید برای اظهارات تأثیرات زیست محیطی برای کاربردهای جدید راکتور استفاده می شود. NRC از MACCS در ارزیابی هزینه و فایده خود با پشتیبانی از تجزیه و تحلیل های نظارتی برای ارزیابی الزامات نظارتی جدید احتمالی نیروگاه های هسته ای استفاده می کند.

 

کد SCDAP / RELAP5:

 یکپارچه کد تجزیه و تحلیل تصادفات شدید: از مدلهای مکانیکی دقیق استفاده می کند.

 

کد contain: 

کد تجزیه و تحلیل محدودیت یکپارچه: از مدل های مکانیکی دقیق استفاده می کند. (حاوی توسعه مدل حادثه شدید در اواسط دهه 1990 خاتمه یافت.) کد MELCOR دارای قابلیت های مهار مشابهی است (اما در برخی مناطق جزئیات کمتری دارد) و به طور کلی باید به جای CONTAIN استفاده شود.

 

کد IFCI:

 کد تعاملات سوخت و خنک کننده یکپارچه.

 

کد ویکتوریا:

 کدهای حمل و نقل و از کار انداختن رادیونوکلید: کدهای حمل و نقل و از کار انداختن رادیونوکلید تجزیه و تحلیل دوز را در پشتیبانی از خاتمه و خاموش شدن مجوز ارائه می دهند.

کد های حفاظت رادیولوژیکی

کد های حمل و نقل مواد رادیواکتیو

کد های مدیریت مکانیسم راکتور

 

دانلود متن به صورت pdf
  برچسب ها :    محدودیت در دسترسی

برای مشاهده کامل این قسمت وارد سایت شوید

ورود عضویت

  شبکه های اجتماعی

در شبکه اجتماعی اینستاگرام هر روز تخفیف داریم. آکادمی پرتویار در اینستاگرام دنبال کنید تا در جریان این تخفیف ها قرار بگیرید

گروه تلگرامی مونت کارلو با بیش از 400 عضو مخصوص پاسخ به سوالات شما عزیزان است

در واتس آپ به گروه پشتیبان ما بپیوندید

میخوای در برنامه نویسی حرفه ای بشی؟ کلیک کن

  جستجو

جستجو پیشرفته

برای مشاوره، سفارش پروژه، کارگاه و ... با شماره 09372846654 تماس بگیرید

  پنل کاربری

ورود عضویت


  دسته بندی


35.172.136.29
fa