شبكه (Lattice Card)


شبكه (Lattice Card)
انتشار: پنجشنبه, 07 شهریور 92
بروزرسانی:دوشنبه, 24 خرداد 0
قیمت: 0 0 تومان
تعداد مشاهده: 2379
تعداد نظرات:4
لینک کوتاه:
  دسته بندی:     نرم افزار ها   


هرگاه يك سلول داراي ساختار شبكه‌اي منظم و يكسان باشد، در كد MCNP، اين مفهوم با دستور LAT معين مي‌شود. اگر اين سلول تنها با يك سلول واحد معلوم، پر شود، در خط تعريف سلول واحد دستور LAT آورده مي‌شود و اگر بخواهد با سلول‌هاي واحد مختلفي پر بشود، دستور LAT در خط تعريف خود سلول پرشونده آورده مي‌شود سپس

نحوه پر شدن المان‌هاي مختلف آن با دستور FILL، كه قبلاً ذكر شد، مشخص مي‌شود.
1=‌LAT نمايان‌گر شبكه مكعبي يا شش و جهي مي‌باشد.
2=‌LAT نمايانگر شبكه شش گوشه و يا هشت وجهي است.
از مزيت‌هاي استفاده از اين دستور اين است كه اگر يك سلول پرشونده با اين دستور يا با يك سلول واحد شبكه‌اي پر شود، آنگاه هر المان آن با سه انديس (f,m,n) متناظر با دستگاه مختصات مشخص مي‌شود و بدين ترتيب مي‌توان به هر المان خاصيتي را نسبت داد.
هرگاه بنابر آنچه در بالا ذكر شد، يك سلول پر شونده داراي ساختار شبكه‌اي باشد، المان‌هاي آن به صورت زير انديس‌گذاري مي‌شوند:
الف: روش انديس گذاري المان‌هاي شبكه مكعبي
براي مشخص كردن انديس‌هاي يك المان شبكه روش خاصي وجود دارد. اين روش بر مبناي نحوه قرار گرفتن شماره سطوح در خط تعريف سلول واحد پركننده بستگي دارد. به اين صورت كه فضاي سلول واحد در المان (0،0،0) قرار گرفته، سپس به آن طرف صفحه اول المان (0،0،1) نسبت داده مي‌شود، و به آن طرف صفحه دوم المان (0،0،1) نسبت داده مي‌شود، سپس (0،1،0)، (0،1،0)، (1،0،0) و (1،0،0) به همين ترتيب نسبت به صفحات سوم، چهارم، پنجم و ششم به ترتيب قرار مي‌گيرد.
با مشخص شدن المان‌هاي مذكور، براحتي المان‌هاي ديگر مانند (2،0،0)، (2، 1،1) و … معلوم مي‌شوند. البته با توجه به آنچه در مورد سلول‌هاي واحد ذكر شد، اگر سلول واحد از جهاتي نامحدود باشد، آنگاه صفحات پنجم و ششم در خط تعريف آن وجود ندارد و در نتيجه انديس سوم تمام المان‌ها همواره صفر بوده و اين به آن معني است كه تمامي سلول‌هاي واحد در يك رديف دو بعدي (يك طبقه) چيده شده‌اند.
اين روش نحوه آرايش شبكه به كد است و بنابراين هنگامي‌كه المان (7،3،9) را مثلاً مشخص مي‌كنيم كد مي‌داند كه در كجا واقع شده است.
شكل
ب) روش انديس گذاري المان‌هاي شبكه هشت وجهي
در مورد شبكه شش گوشه‌اي سيستم انديس گذاري كد كمي پيچيده‌تر است. در اينجا نيز المان‌هاي (0،0،1) و (0و0و1ـ) و (0و1و0) و (0و1-،و0) با توجه به صفحات اول تا چهارم مشخص مي‌شوند.

دانلود این مقاله
  برچسب ها :    محدودیت در دسترسی

برای مشاهده کامل این قسمت وارد سایت شوید

ورود عضویت

  شبکه های اجتماعی

در شبکه اجتماعی اینستاگرام هر روز تخفیف داریم. آکادمی پرتویار در اینستاگرام دنبال کنید تا در جریان این تخفیف ها قرار بگیرید

گروه تلگرامی مونت کارلو با بیش از 400 عضو مخصوص پاسخ به سوالات شما عزیزان است

از طریق واتس آپ با ما در تماس باشید

میخوای کد نویسی را حرفه ای یاد بگیری ؟ کلیک کن!

  جستجو

تلفن تماس

برای مشاوره- درخواست کارگاه و ... با شماره 09372846654 تماس بگیرید

  پنل کاربری

ورود عضویت

سیستم مدیریت درمان پرتویار

یک سیستم قوی و جامع برای مدیریت فرآیند های درمان در

  • مدیریت بیماران
  • مدیریت کاربران و پرسنل
  • سیستم گزارش گیری
  • ایجاد صورتحساب بیماران
بیشتر بخوانید

  دسته بندی


سیستم مدیریت پروژه پرتویار

یک سیستم قوی برای مدیریت کارها و برنامه های شخصی و سازمانی

دارای قابلیت تعریف پروژه، کار، مدیریت اشخاص، مدیریت درآمد ها

بیشتر بخوانید